In Memoriam

1940s

Allen H. Wight (B.S., ’41)
Charlotte (Maloit) Bischoff (B.S., ’43)
Betty Rae Marshall (B.A., ’44)
Arthur W. Lundberg Jr. (D.V.M., ’45)
Ruby J. Ramey (B.S., ’45)
Warren G. Walker (D.V.M., ’45)
Laura C. Patterson (B.S., ’46)
Caryl C. Tavener (B.S., ’46)
Velaine V. Carnall (B.S., ’49)
Arthur T. Corey (M.S., ’49)
Vincent D. Leone Sr. (B.S., ’49)
Donald E. McCrimmon (B.S., ’49)
Eloise E. Norton (B.S., ’49, ’50)
Stanley D. Smith Sr. (B.S., ’49)
Theodore T. Williams (B.S., ’49; M.S., ’57)

1950s

Thelma L. Gabel (B.S., ’50)
Allen R. Koeneke (B.S., ’50)
Ralph J. Kotich (B.S., ’50)
Lt. Col. Kenneth Lucas (M.S., ’50)
Floyd G. McCormick Jr. (B.S., ’50; M.Ed., ’59)
Nathan R. Frohman (B.S., ’51)
J.D. Mankin (M.S., ’51)
Clark R. Starkebaum (B.S., ’51)
Dale F. Dodrill (B.S., ’52)
Carl L. Worley (B.S., ’52)
Fred G. Heise Jr. (B.S., ’53)
John Carrol Patterson (B.S., ’53)
Lorna C. Snyder (B.A., ’53)
LaVern C. Nelson (B.S., ’54)
Donovan L. Pierson (B.S., ’54)
Spencer E. Wolfe (B.S., ’54)
Patricia A. Gillispie (B.S., ’55)
John W. Henley (B.S., ’55; M.S., ’58)
Benjamin E. Nichols (B.S., ’55; D.V.M., ’56)
Donald W. Brown (B.S., ’56)
Lt. Col. Rodney W. Bolin (B.S., ’56)
Michael L. Peterson (B.S., ’56)
Donald R. Elliot (B.S., ’57)
Murray L. Hayes (M.S., ’57; Ph.D., ’59)
Lawrence H. Schwindt (B.S., ’57)
Marjory M. Shupert (B.S., ’57)
Lowell E. Woodward (B.S., ’57)
Thomas H. Bradbury Sr. (B.S., ’58)
Robert M. Dickerson (B.S., ’58, ’60)
Lucile E. Hawks (M.H.Ec., ’58)
Victor R. Krause (B.S., ’58)
James A. Lees (B.S., ’58)
Guy C. Powell (M.S., ’58)
Robert D. Rhodus (B.S., ’58)
Wayne J. Summers (B.S., ’58)
Natalie S. Teel (B.S., ’58)
Charles W. Bader (D.V.M., ’59)
Clarence D. Bohlander (B.S., ’59; M.Ed., ’68)
James R. Cowdery (B.S., ’59)
John T. Goodier (B.S., ’59)
John E. Groneman (B.S., ’59)
Ross W. Weaver (M.Ed., ’59)

1960s

Walter T. Burkhard (B.S., ’60; M.S., ’62)
Ray D. Jackson (Ph.D., ’60)
Glenn E. Wilson Jr. (B.S., ’60)
James B. Donnelly (B.S., ’61)
Gerald W. Holman (B.S., ’61)
Martha J. McCauley (B.S., ’61)
Lee S. Ragains (B.S., ’61; D.V.M., ’63)
Henry B. Stoll (B.S., ’61)
Warren B. Anderson (M.S., ’62; Ph.D., ’64)
Dale R. Hendrickson (D.V.M., ’62)
Kenneth P. Morrill (B.S., ’62)
Joan A. Nelson (B.S., ’62)
Julie M. Nordstrom (B.S., ’62)
Peter C. Dauel (B.S., ’63)
Glenda A. Ramsey (B.S., ’63)
Donald L. Schmidt (B.A., ’63; CERT, ’65; M.A., ’65)
Patrick L. Stallcup (M.S., ’63; Ph.D., ’66)
Katharine Wilson (B.S., ’63; M.S., ’66)
Robert J. Tuttle (CERT, ’63; B.S., ’63; M.Ed., ’77)
Katharine F. Wilson (B.S., ’63; M.S., ’66)
Sandra R. Bryan (B.S., ’64)
William C. Munro II (B.S., ’64)
Catherine Hutchinson (CERT, ’64; B.A., ’65)
James H. Parker III (B.S., ’64)
Ronald C. Thomason (M.S., ’64; Ph.D., ’66)
Berna D. South (B.A., ’65)
Robert E. Daniels (B.A., ’66)
Barbara M. Devitt (B.A., ’66; CERT, ’67; M.A., ’69)
Thomas E. Gebauer (B.S., ’66)
John B. Maple (B.S., ’66; M.S., ’69)
Diane J. Meese (CERT, ’66; B.S., ’66)
Maynard V. Queen (B.S., ’66)
Richard T. Farrell (CERT, ’67; B.S., ’67; M.A.T., ’69)
Lowell W. Laycock (B.S., ’67)
George T. Mansell (M.Ed., ’67)
Donald L. Reddell (M.S., ’67; Ph.D., ’69)
John T. Langlais (B.S., ’68)
John D. Opalka (D.V.M., ’68)
John C. Wawerna (B.S., ’68)
Walter Eugene Atherton (M.A.T., ’69)
Sarah F. Borchert (B.S., ’69)
Stanley D. Butzer (M.S., ’69)
Anne H. Carter (CERT, ’69; B.S., ’69)
Stephen P. Griffin (B.A., ’69)
Loris D. McDaniel (B.S., ’69)
Larry D. Sabatka (B.S., ’69; M.S., ’71)
Nona B. Thayer (M.S., ’69)
Ronald J. Uhle (M.S., ’69)
Stephen H. Vanderver (B.S., ’69)

1970s

John R. Borchert (B.S., ’70)
Clair W. Brown (B.S., ’70)
Ramon F. Carlson (B.E., ’70)
Clark J. Coker (B.A., ’70; M.A., ’73)
James W. Ericson (B.S., ’70)
Linda C. Hill (M.Ed., ’70)
Richard F. Lubinski (M.S., ’70)
Marjorie M. Marion (B.S., ’70)
G. Dennis McOmber (M.Ed., ’70)
James K. Roorda (M.Ed., ’70)
Charles E. Schneider (CERT, ’70; B.S., ’70)
Roy E. Armstrong (B.S., ’71)
David S. Dodson (B.S., ’71)
James J. Dugan (B.S., ’71; Ph.D., ’07)
Barbara J. Nelson (M.Ed., ’71)
Kevin A. Oltjenbruns (B.S., ’71; M.H.Ec., ’74)
Glenn J. Rodriguez (B.S., ’71)
Jeffrey R. Reynolds (B.S., ’72)
Daniel G. Bakker (B.S., ’73; M.S., ’77)
Sandra J. Brug (B.A., ’73)
Robert W. Keller (M.Ed., ’73)
Daniel F. Meyers (B.A., ’73)
Linda L. Talbert (B.A., ’73)
Leroy W. Baker (B.S., ’74)
John W. Bowey IV (B.S., ’74)
John H. Bullen III (B.S., ’74)
Donn M. Lancaster (M.S., ’74)
Ann S. Liggett (B.A., ’74)
James G. Vanderpool (B.S., ’74)
Susan E. Allfrey (B.S., ’75)
Gail S. Bourne (B.A., ’75)
Edith H. Russell (M.Ed., ’75)
David R. Sebits (M.S., ’75)
Joseph R. Butler (B.S., ’76)
John A. Chartz Jr. (B.A., ’76)
J. Raymond Carpenter (Ph.D., ’77)
Anthony E. Romero (M.S., ’77)
Gary J. Solis (B.A., ’77)
Rosemarie D. Fallt (B.S., ’78)
Michael Guillaume (B.S., ’78; M.S., ’84)
Robert S. Iltis (B.A., ’78; M.A., ’81)
Patricia A. Peacock (M.Ed., ’78)
Laura L. Green (B.F.A., ’79)
John J. O’Dea (Ph.D., ’79)
Eugene S. Phillips (M.A., ’79)

1980s

Kris A. Berglund (M.S., ’80)
Michael G. Edwards (B.S., ’80)
R. Scott Frey (Ph.D., ’80)
Angelo D. Aragon (B.S., ’81; M.Ed., ’88)
Stephen W. Duce (M.S., ’81)
Melvin M. Fillerup (D.V.M., ’82)
Bret E. Larimer (B.S., ’82)
Kathy L. Hartung (B.S., ’83; M.A., ’95)
Neil A. MacDonald (B.S., ’83)
Bartley T. Shillingburg (B.S., ’85)
David L. Wheeler (M.S., ’85)
Diane S. Carlson (B.S., ’89)
F. D’Ann Fuquay (M.S., ’89)

1990s

Bridget K. Jones (B.A., ’90)
Robert C. Martin (M.Ed., ’90)
Mark R. Johnson (B.S., ’92)
Shulin Li (M.S., ’92)
Beverley M. Wick (B.F.A., ’92)
Christine A. Davis (B.S., ’94)
Jan J. Shearer Tegro (B.A., ’95)
Joan K. Swarthout (B.S., ’96)
Rachel J. Lagowski (B.S., ’97)
Shawn G. Brecht (B.S., ’98)
Richard R. Carlsen (B.A., ’98)

2000s

Joan B. Deines (B.A., ’00)
Jason C. Manke (B.S., ’03)
Aaron M. Sprock (B.A., ’03)
Michaela R. Welch (B.A., ’03)
George R. Kyriacou (B.S., ’04)
Taryn M. Arnold (B.S., ’06)
Rebecca L. Rogers (M.S., ’07)
Jonathan T. Martin (B.A., ’08)
Lori A. Garcia (B.S., ’09)

2010s

Blake J. Warner (B.S., ’10)
Christopher R. Von Wedell (M.A., ’11)
Dylan J. Thomas (B.A., ’13)
Alan V. Burke II (B.S., ’14)
Neil B. Ericson (B.S., ’14; M.S., ’15)
Austin J. Hart (B.S., ’16)
James R. Wagner (B.S., ’16)

Attended

Helen A. Abbey
Brett Allen
Taeler A. Aweida
Steven D. Carr
Alliya I. Chatterjee King
Sally J. Cole
Michal D. Connors
Carol L. Davis
Donald F. Hanes
Emily E. Hansen
John M. Karayannis
Thomas J. Leonard
Richard Maulsby
Martha Pennell
Qinxi Tan
Danielle L. Ujvari
Laurence O. Wolfe
Ruth E. Young

Faculty and Staff

John A. Griffin
Doyle V. Hall
Gustav Richard Jansen
Lilla V. Jones
Mohammed H. Mayan
Paul W. Mielke Jr.
Larry G. Miller
Douglas M. Murray
Garrett W. Ray
Jean L. Steinhoff
Alice L. Timm
David C. Van Metre
Paul J. Wilbur

Friends

Susan Atherton
Frank A. Barela
Norton A. Billings
Leanna M. Carroll
Mari S. Carter
Nell C. Davis
Bruce Deifik
Frances R. Ford
Lee Ford
Rachel E. Gamble
Lyle E. Gress
Alfred Haas Sr.
Carol Hansen
Dennis M. Hogerty
Jon T. Hougen
Louise Van K. Jackson
Daniel B. Jinich
Richard A. Knaus
Paul D. Koonce
Betsy Kroeck
Lavine Kuk
Ann D. Labarge
Justin C. Larson
Barbara E. Lueck
Marty P. Marten
Nancy McComb
Cynthia A. McGlauflin
Ronald W. Miller
Bruce A. Mitchell
W. Thomas Nourse
Gerry E. Pedersen
Patricia M. Quick
Bud Reeves
Jerald E. Rodenberger
Janet S. Rothe
Earl G. Ruppel
Randy Schornack
Brenda K. Stewart
C.J. Streit
William B. Vollbracht
Linda D. Williams
Michelle L. Wing
Pierre Wolfe